< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

837 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 837. година пред новата ера, 837. од првиот милениум п.н.е., 37. од 9 век п.н.е. и осма од 830-тите п.н.е.

838 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар838 п.н.е.
DCCCXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 43
Старогрчка ера62 пред 1. олимпијада
Асирски календар3913
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1430
Берберски календар113
Будистички календар−293
Бурмански календар−1475
Византиски календар4671–4672
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1859 или 1799
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1860 или 1800
Коптски календар−1121 – −1120
Етиопски календар−845 – −844
Еврејски календар2923–2924
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−781 – −780
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2263–2264
Холоценски календар9163
Ирански календар1459 п.п. – 1458 п.п.
Исламски календар1504 п.х. – 1503 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1496
Мингуо-календар2749 пред Р. Кина
民前2749年
Нанакшахи−2305
Тајландски сончев календар−295 – −294
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−711 или −1092 или −1864
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−710 или −1091 или −1863

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4671 и 4672 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3913 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2923 и 2924 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 84 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 837 година се протега во 1799 и 1800, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1859 и 1860 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 294 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1503 и 1502 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...