< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

859 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 859. година пред новата ера, 859. од првиот милениум п.н.е., 59. од 9 век п.н.е. и последна од 850-тите п.н.е.

860 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар860 п.н.е.
DCCCLIX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 21
Старогрчка ера84 пред 1. олимпијада
Асирски календар3891
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1452
Берберски календар91
Будистички календар−315
Бурмански календар−1497
Византиски календар4649–4650
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
1837 или 1777
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
1838 или 1778
Коптски календар−1143 – −1142
Етиопски календар−867 – −866
Еврејски календар2901–2902
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−803 – −802
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2241–2242
Холоценски календар9141
Ирански календар1481 п.п. – 1480 п.п.
Исламски календар1526 п.х. – 1525 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1474
Мингуо-календар2771 пред Р. Кина
民前2771年
Нанакшахи−2327
Тајландски сончев календар−317 – −316
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−733 или −1114 или −1886
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−732 или −1113 или −1885

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4649 и 4650 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3891 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2901 и 2902 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 106 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 859 година се протега во 1777 и 1778, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1837 и 1838 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 316 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1525 и 1524 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...