< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

886 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 886. година пред новата ера, 886. од првиот милениум п.н.е., 86. од 9 век п.н.е. и седма од 880-тите п.н.е.

887 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар887 п.н.е.
DCCCLXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 57
Старогрчка ера111 пред 1. олимпијада
Асирски календар3864
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1479
Берберски календар64
Будистички календар−342
Бурмански календар−1524
Византиски календар4622–4623
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1810 или 1750
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1811 или 1751
Коптски календар−1170 – −1169
Етиопски календар−894 – −893
Еврејски календар2874–2875
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−830 – −829
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2214–2215
Холоценски календар9114
Ирански календар1508 п.п. – 1507 п.п.
Исламски календар1554 п.х. – 1553 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1447
Мингуо-календар2798 пред Р. Кина
民前2798年
Нанакшахи−2354
Тајландски сончев календар−344 – −343
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−760 или −1141 или −1913
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−759 или −1140 или −1912

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4622 и 4623 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3864 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2874 и 2875 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 133 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 886 година се протега во 1750 и 1751, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1810 и 1811 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 343 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1553 и 1552 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...