< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

813 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 813. година пред новата ера, 813. од првиот милениум п.н.е., 13. од 9 век п.н.е. и четвртта од 810-тите п.н.е.

814 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар814 п.н.е.
DCCCXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 67
Старогрчка ера38 пред 1. олимпијада
Асирски календар3937
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1406
Берберски календар137
Будистички календар−269
Бурмански календар−1451
Византиски календар4695–4696
Кинески календар丙戌(огн. куче)
1883 или 1823
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
1884 или 1824
Коптски календар−1097 – −1096
Етиопски календар−821 – −820
Еврејски календар2947–2948
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−757 – −756
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2287–2288
Холоценски календар9187
Ирански календар1435 п.п. – 1434 п.п.
Исламски календар1479 п.х. – 1478 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1520
Мингуо-календар2725 пред Р. Кина
民前2725年
Нанакшахи−2281
Тајландски сончев календар−271 – −270
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−687 или −1068 или −1840
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−686 или −1067 или −1839

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4695 и 4696 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3937 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2947 и 2948 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 60 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 813 година се протега во 1823 и 1824, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1883 и 1884 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 270 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1478 и 1477 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...