< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

881 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 881. година пред новата ера, 881. од првиот милениум п.н.е., 81. од 9 век п.н.е. и втора од 880-тите п.н.е.

882 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар882 п.н.е.
DCCCLXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 62
Старогрчка ера106 пред 1. олимпијада
Асирски календар3869
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1474
Берберски календар69
Будистички календар−337
Бурмански календар−1519
Византиски календар4627–4628
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1815 или 1755
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1816 или 1756
Коптски календар−1165 – −1164
Етиопски календар−889 – −888
Еврејски календар2879–2880
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−825 – −824
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2219–2220
Холоценски календар9119
Ирански календар1503 п.п. – 1502 п.п.
Исламски календар1549 п.х. – 1548 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1452
Мингуо-календар2793 пред Р. Кина
民前2793年
Нанакшахи−2349
Тајландски сончев календар−339 – −338
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−755 или −1136 или −1908
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−754 или −1135 или −1907

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4627 и 4628 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3869 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2879 и 2880 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 128 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 881 година се протега во 1755 и 1756, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1815 и 1816 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 338 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1548 и 1547 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...