< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

827 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 827. година пред новата ера, 827. од првиот милениум п.н.е., 27. од 9 век п.н.е. и осма од 820-тите п.н.е.

828 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар828 п.н.е.
DCCCXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 53
Старогрчка ера52 пред 1. олимпијада
Асирски календар3923
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1420
Берберски календар123
Будистички календар−283
Бурмански календар−1465
Византиски календар4681–4682
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
1869 или 1809
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
1870 или 1810
Коптски календар−1111 – −1110
Етиопски календар−835 – −834
Еврејски календар2933–2934
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−771 – −770
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2273–2274
Холоценски календар9173
Ирански календар1449 п.п. – 1448 п.п.
Исламски календар1494 п.х. – 1492 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1506
Мингуо-календар2739 пред Р. Кина
民前2739年
Нанакшахи−2295
Тајландски сончев календар−285 – −284
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−701 или −1082 или −1854
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−700 или −1081 или −1853

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4681 и 4682 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3923 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2933 и 2934 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 74 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 827 година се протега во 1809 и 1810, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1869 и 1870 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 284 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1493 и 1491 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...