< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

808 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 808. година пред новата ера, 808. од првиот милениум п.н.е., 8. од 9 век п.н.е. и деветта од 800-тите п.н.е.

809 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар809 п.н.е.
DCCCVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 72
Старогрчка ера33 пред 1. олимпијада
Асирски календар3942
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1401
Берберски календар142
Будистички календар−264
Бурмански календар−1446
Византиски календар4700–4701
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
1888 или 1828
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
1889 или 1829
Коптски календар−1092 – −1091
Етиопски календар−816 – −815
Еврејски календар2952–2953
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−752 – −751
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2292–2293
Холоценски календар9192
Ирански календар1430 п.п. – 1429 п.п.
Исламски календар1474 п.х. – 1473 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1525
Мингуо-календар2720 пред Р. Кина
民前2720年
Нанакшахи−2276
Тајландски сончев календар−266 – −265
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−682 или −1063 или −1835
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−681 или −1062 или −1834

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4700 и 4701 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3942 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2952 и 2953 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 55 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 808 година се протега во 1828 и 1829, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1888 и 1889 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 265 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1473 и 1472 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...