< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

891 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 891. година пред новата ера, 891. од првиот милениум п.н.е., 91. од 9 век п.н.е. и втора од 890-тите п.н.е.

892 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар892 п.н.е.
DCCCXCI п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 52
Старогрчка ера116 пред 1. олимпијада
Асирски календар3859
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1484
Берберски календар59
Будистички календар−347
Бурмански календар−1529
Византиски календар4617–4618
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
1805 или 1745
    — до —
己巳年 (зем. змија)
1806 или 1746
Коптски календар−1175 – −1174
Етиопски календар−899 – −898
Еврејски календар2869–2870
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−835 – −834
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2209–2210
Холоценски календар9109
Ирански календар1513 п.п. – 1512 п.п.
Исламски календар1559 п.х. – 1558 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1442
Мингуо-календар2803 пред Р. Кина
民前2803年
Нанакшахи−2359
Тајландски сончев календар−349 – −348
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−765 или −1146 или −1918
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−764 или −1145 или −1917

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4617 и 4618 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3859 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2869 и 2870 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 138 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 891 година се протега во 1745 и 1746, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1805 и 1806 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 348 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1558 и 1557 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...