< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

872 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 872. година пред новата ера, 872. од првиот милениум п.н.е., 72. од 9 век п.н.е. и трета од 870-тите п.н.е.

873 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар873 п.н.е.
DCCCLXXII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 8
Старогрчка ера97 пред 1. олимпијада
Асирски календар3878
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1465
Берберски календар78
Будистички календар−328
Бурмански календар−1510
Византиски календар4636–4637
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
1824 или 1764
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
1825 или 1765
Коптски календар−1156 – −1155
Етиопски календар−880 – −879
Еврејски календар2888–2889
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−816 – −815
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2228–2229
Холоценски календар9128
Ирански календар1494 п.п. – 1493 п.п.
Исламски календар1540 п.х. – 1539 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1461
Мингуо-календар2784 пред Р. Кина
民前2784年
Нанакшахи−2340
Тајландски сончев календар−330 – −329
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−746 или −1127 или −1899
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−745 или −1126 или −1898

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4636 и 4637 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3878 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2888 и 2889 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 119 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 872 година се протега во 1764 и 1765, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1824 и 1825 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 329 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1539 и 1538 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...