< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

811 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 811. година пред новата ера, 811. од првиот милениум п.н.е., 11. од 9 век п.н.е. и втора од 810-тите п.н.е.

812 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар812 п.н.е.
DCCCXI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 69
Старогрчка ера36 пред 1. олимпијада
Асирски календар3939
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1404
Берберски календар139
Будистички календар−267
Бурмански календар−1449
Византиски календар4697–4698
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
1885 или 1825
    — до —
己丑年 (зем. вол)
1886 или 1826
Коптски календар−1095 – −1094
Етиопски календар−819 – −818
Еврејски календар2949–2950
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−755 – −754
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2289–2290
Холоценски календар9189
Ирански календар1433 п.п. – 1432 п.п.
Исламски календар1477 п.х. – 1476 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1522
Мингуо-календар2723 пред Р. Кина
民前2723年
Нанакшахи−2279
Тајландски сончев календар−269 – −268
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−685 или −1066 или −1838
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−684 или −1065 или −1837

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4697 и 4698 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3939 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2949 и 2950 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 58 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 811 година се протега во 1825 и 1826, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1885 и 1886 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 268 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1476 и 1475 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...