< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

841 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 841. година пред новата ера, 841. од првиот милениум п.н.е., 41. од 9 век п.н.е. и втора од 840-тите п.н.е.

842 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар842 п.н.е.
DCCCXLI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 39
Старогрчка ера66 пред 1. олимпијада
Асирски календар3909
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1434
Берберски календар109
Будистички календар−297
Бурмански календар−1479
Византиски календар4667–4668
Кинески календар戊午(зем. коњ)
1855 или 1795
    — до —
己未年 (зем. коза)
1856 или 1796
Коптски календар−1125 – −1124
Етиопски календар−849 – −848
Еврејски календар2919–2920
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−785 – −784
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2259–2260
Холоценски календар9159
Ирански календар1463 п.п. – 1462 п.п.
Исламски календар1508 п.х. – 1507 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1492
Мингуо-календар2753 пред Р. Кина
民前2753年
Нанакшахи−2309
Тајландски сончев календар−299 – −298
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−715 или −1096 или −1868
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−714 или −1095 или −1867

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4667 и 4668 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3909 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2919 и 2920 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 88 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 841 година се протега во 1795 и 1796, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1855 и 1856 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 298 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1507 и 1506 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...