< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

814 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 814. година пред новата ера, 814. од првиот милениум п.н.е., 14. од 9 век п.н.е. и петта од 810-тите п.н.е.

815 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар815 п.н.е.
DCCCXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 66
Старогрчка ера39 пред 1. олимпијада
Асирски календар3936
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1407
Берберски календар136
Будистички календар−270
Бурмански календар−1452
Византиски календар4694–4695
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
1882 или 1822
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
1883 или 1823
Коптски календар−1098 – −1097
Етиопски календар−822 – −821
Еврејски календар2946–2947
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−758 – −757
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2286–2287
Холоценски календар9186
Ирански календар1436 п.п. – 1435 п.п.
Исламски календар1480 п.х. – 1479 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1519
Мингуо-календар2726 пред Р. Кина
民前2726年
Нанакшахи−2282
Тајландски сончев календар−272 – −271
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−688 или −1069 или −1841
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−687 или −1068 или −1840

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4694 и 4695 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3936 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2946 и 2947 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 61 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 814 година се протега во 1822 и 1823, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1882 и 1883 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 271 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1479 и 1478 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...