< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

887 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 887. година пред новата ера, 887. од првиот милениум п.н.е., 87. од 9 век п.н.е. и осма од 880-тите п.н.е.

888 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар888 п.н.е.
DCCCLXXXVII BC
Староегипетска ераXXII династија, 56
Старогрчка ера112 пред 1. олимпијада
Асирски календар3863
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1480
Берберски календар63
Будистички календар−343
Бурмански календар−1525
Византиски календар4621–4622
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
1809 или 1749
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
1810 или 1750
Коптски календар−1171 – −1170
Етиопски календар−895 – −894
Еврејски календар2873–2874
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−831 – −830
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2213–2214
Холоценски календар9113
Ирански календар1509 п.п. – 1508 п.п.
Исламски календар1555 п.х. – 1554 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1446
Мингуо-календар2799 пред Р. Кина
民前2799年
Нанакшахи−2355
Тајландски сончев календар−345 – −344
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−761 или −1142 или −1914
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−760 или −1141 или −1913

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4621 и 4622 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3863 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2873 и 2874 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 134 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 887 година се протега во 1749 и 1750, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1809 и 1810 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 344 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1554 и 1553 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...