< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

829 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 829. година пред новата ера, 829. од првиот милениум п.н.е., 29. од 9 век п.н.е. и последна од 820-тите п.н.е.

830 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар830 п.н.е.
DCCCXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 51
Старогрчка ера54 пред 1. олимпијада
Асирски календар3921
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1422
Берберски календар121
Будистички календар−285
Бурмански календар−1467
Византиски календар4679–4680
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1867 или 1807
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1868 или 1808
Коптски календар−1113 – −1112
Етиопски календар−837 – −836
Еврејски календар2931–2932
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−773 – −772
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2271–2272
Холоценски календар9171
Ирански календар1451 п.п. – 1450 п.п.
Исламски календар1496 п.х. – 1495 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1504
Мингуо-календар2741 пред Р. Кина
民前2741年
Нанакшахи−2297
Тајландски сончев календар−287 – −286
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−703 или −1084 или −1856
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−702 или −1083 или −1855

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4679 и 4680 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3921 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2931 и 2932 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 76 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 829 година се протега во 1807 и 1808, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1867 и 1868 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 286 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1495 и 1494 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...