< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

848 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 848. година пред новата ера, 848. од првиот милениум п.н.е., 48. од 9 век п.н.е. и деветта од 840-тите п.н.е.

849 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар849 п.н.е.
DCCCXLVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 32
Старогрчка ера73 пред 1. олимпијада
Асирски календар3902
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1441
Берберски календар102
Будистички календар−304
Бурмански календар−1486
Византиски календар4660–4661
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1848 или 1788
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1849 или 1789
Коптски календар−1132 – −1131
Етиопски календар−856 – −855
Еврејски календар2912–2913
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−792 – −791
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2252–2253
Холоценски календар9152
Ирански календар1470 п.п. – 1469 п.п.
Исламски календар1515 п.х. – 1514 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1485
Мингуо-календар2760 пред Р. Кина
民前2760年
Нанакшахи−2316
Тајландски сончев календар−306 – −305
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−722 или −1103 или −1875
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−721 или −1102 или −1874

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4660 и 4661 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3902 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2912 и 2913 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 95 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 848 година се протега во 1788 и 1789, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1848 и 1849 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 305 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1514 и 1513 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...