< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

847 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 847. година пред новата ера, 847. од првиот милениум п.н.е., 47. од 9 век п.н.е. и осма од 840-тите п.н.е.

848 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар848 п.н.е.
DCCCXLVII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 33
Старогрчка ера72 пред 1. олимпијада
Асирски календар3903
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1440
Берберски календар103
Будистички календар−303
Бурмански календар−1485
Византиски календар4661–4662
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1849 или 1789
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1850 или 1790
Коптски календар−1131 – −1130
Етиопски календар−855 – −854
Еврејски календар2913–2914
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−791 – −790
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2253–2254
Холоценски календар9153
Ирански календар1469 п.п. – 1468 п.п.
Исламски календар1514 п.х. – 1513 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1486
Мингуо-календар2759 пред Р. Кина
民前2759年
Нанакшахи−2315
Тајландски сончев календар−305 – −304
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−721 или −1102 или −1874
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−720 или −1101 или −1873

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4661 и 4662 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3903 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2913 и 2914 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 94 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 847 година се протега во 1789 и 1790, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1849 и 1850 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 304 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1513 и 1512 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...