< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

876 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 876. година пред новата ера, 876. од првиот милениум п.н.е., 76. од 9 век п.н.е. и седма од 870-тите п.н.е.

877 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар877 п.н.е.
DCCCLXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 4
Старогрчка ера101 пред 1. олимпијада
Асирски календар3874
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1469
Берберски календар74
Будистички календар−332
Бурмански календар−1514
Византиски календар4632–4633
Кинески календар癸未(вод. коза)
1820 или 1760
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1821 или 1761
Коптски календар−1160 – −1159
Етиопски календар−884 – −883
Еврејски календар2884–2885
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−820 – −819
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2224–2225
Холоценски календар9124
Ирански календар1498 п.п. – 1497 п.п.
Исламски календар1544 п.х. – 1543 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1457
Мингуо-календар2788 пред Р. Кина
民前2788年
Нанакшахи−2344
Тајландски сончев календар−334 – −333
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−750 или −1131 или −1903
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−749 или −1130 или −1902

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4632 и 4633 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3874 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2884 и 2885 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 123 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 876 година се протега во 1760 и 1761, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1820 и 1821 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 333 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1543 и 1542 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...