< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

894 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 894. година пред новата ера, 894. од првиот милениум п.н.е., 94. од 9 век п.н.е. и петта од 890-тите п.н.е.

895 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар895 п.н.е.
DCCCXCIV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 49
Старогрчка ера119 пред 1. олимпијада
Асирски календар3856
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1487
Берберски календар56
Будистички календар−350
Бурмански календар−1532
Византиски календар4614–4615
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
1802 или 1742
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
1803 или 1743
Коптски календар−1178 – −1177
Етиопски календар−902 – −901
Еврејски календар2866–2867
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−838 – −837
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2206–2207
Холоценски календар9106
Ирански календар1516 п.п. – 1515 п.п.
Исламски календар1563 п.х. – 1562 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1439
Мингуо-календар2806 пред Р. Кина
民前2806年
Нанакшахи−2362
Тајландски сончев календар−352 – −351
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−768 или −1149 или −1921
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−767 или −1148 или −1920

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4614 и 4615 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3856 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2866 и 2867 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 141 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 894 година се протега во 1742 и 1743, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1802 и 1803 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 351 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1562 и 1561 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...