< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

857 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 857. година пред новата ера, 857. од првиот милениум п.н.е., 57. од 9 век п.н.е. и осма од 850-тите п.н.е.

858 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар858 п.н.е.
DCCCLVII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 23
Старогрчка ера82 пред 1. олимпијада
Асирски календар3893
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1450
Берберски календар93
Будистички календар−313
Бурмански календар−1495
Византиски календар4651–4652
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1839 или 1779
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1840 или 1780
Коптски календар−1141 – −1140
Етиопски календар−865 – −864
Еврејски календар2903–2904
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−801 – −800
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2243–2244
Холоценски календар9143
Ирански календар1479 п.п. – 1478 п.п.
Исламски календар1524 п.х. – 1523 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1476
Мингуо-календар2769 пред Р. Кина
民前2769年
Нанакшахи−2325
Тајландски сончев календар−315 – −314
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−731 или −1112 или −1884
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−730 или −1111 или −1883

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4651 и 4652 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3893 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2903 и 2904 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 104 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 857 година се протега во 1779 и 1780, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1839 и 1840 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 314 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1523 и 1522 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...