< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

836 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 836. година пред новата ера, 836. од првиот милениум п.н.е., 36. од 9 век п.н.е. и седма од 830-тите п.н.е.

837 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар837 п.н.е.
DCCCXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 44
Старогрчка ера61 пред 1. олимпијада
Асирски календар3914
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1429
Берберски календар114
Будистички календар−292
Бурмански календар−1474
Византиски календар4672–4673
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
1860 или 1800
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
1861 или 1801
Коптски календар−1120 – −1119
Етиопски календар−844 – −843
Еврејски календар2924–2925
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−780 – −779
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2264–2265
Холоценски календар9164
Ирански календар1458 п.п. – 1457 п.п.
Исламски календар1503 п.х. – 1502 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1497
Мингуо-календар2748 пред Р. Кина
民前2748年
Нанакшахи−2304
Тајландски сончев календар−294 – −293
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−710 или −1091 или −1863
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−709 или −1090 или −1862

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4672 и 4673 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3914 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2924 и 2925 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 83 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 836 година се протега во 1800 и 1801, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1860 и 1861 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 293 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1502 и 1501 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...