< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

884 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 884. година пред новата ера, 884. од првиот милениум п.н.е., 84. од 9 век п.н.е. и петта од 880-тите п.н.е.

885 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар885 п.н.е.
DCCCLXXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 59
Старогрчка ера109 пред 1. олимпијада
Асирски календар3866
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1477
Берберски календар66
Будистички календар−340
Бурмански календар−1522
Византиски календар4624–4625
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
1812 или 1752
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
1813 или 1753
Коптски календар−1168 – −1167
Етиопски календар−892 – −891
Еврејски календар2876–2877
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−828 – −827
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2216–2217
Холоценски календар9116
Ирански календар1506 п.п. – 1505 п.п.
Исламски календар1552 п.х. – 1551 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1449
Мингуо-календар2796 пред Р. Кина
民前2796年
Нанакшахи−2352
Тајландски сончев календар−342 – −341
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−758 или −1139 или −1911
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−757 или −1138 или −1910

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4624 и 4625 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3866 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2876 и 2877 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 131 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 884 година се протега во 1752 и 1753, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1812 и 1813 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 341 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1551 и 1550 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...