< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

895 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 895. година пред новата ера, 895. од првиот милениум п.н.е., 95. од 9 век п.н.е. и шеста од 890-тите п.н.е.

896 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар896 п.н.е.
DCCCXCV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 48
Старогрчка ера120 пред 1. олимпијада
Асирски календар3855
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1488
Берберски календар55
Будистички календар−351
Бурмански календар−1533
Византиски календар4613–4614
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1801 или 1741
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1802 или 1742
Коптски календар−1179 – −1178
Етиопски календар−903 – −902
Еврејски календар2865–2866
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−839 – −838
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2205–2206
Холоценски календар9105
Ирански календар1517 п.п. – 1516 п.п.
Исламски календар1564 п.х. – 1563 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1438
Мингуо-календар2807 пред Р. Кина
民前2807年
Нанакшахи−2363
Тајландски сончев календар−353 – −352
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−769 или −1150 или −1922
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−768 или −1149 или −1921

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4613 и 4614 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3855 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2865 и 2866 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 142 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 895 година се протега во 1741 и 1742, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1801 и 1802 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 352 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1563 и 1562 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...