< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

869 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 869. година пред новата ера, 869. од првиот милениум п.н.е., 69. од 9 век п.н.е. и последна од 860-тите п.н.е.

870 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар870 п.н.е.
DCCCLXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 11
Старогрчка ера94 пред 1. олимпијада
Асирски календар3881
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1462
Берберски календар81
Будистички календар−325
Бурмански календар−1507
Византиски календар4639–4640
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1827 или 1767
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1828 или 1768
Коптски календар−1153 – −1152
Етиопски календар−877 – −876
Еврејски календар2891–2892
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−813 – −812
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2231–2232
Холоценски календар9131
Ирански календар1491 п.п. – 1490 п.п.
Исламски календар1537 п.х. – 1536 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1464
Мингуо-календар2781 пред Р. Кина
民前2781年
Нанакшахи−2337
Тајландски сончев календар−327 – −326
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−743 или −1124 или −1896
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−742 или −1123 или −1895

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4639 и 4640 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3881 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2891 и 2892 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 116 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 869 година се протега во 1767 и 1768, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1827 и 1828 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 326 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1536 и 1535 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...