< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

825 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 825. година пред новата ера, 825. од првиот милениум п.н.е., 25. од 9 век п.н.е. и шеста од 820-тите п.н.е.

826 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар826 п.н.е.
DCCCXXV BC
Староегипетска ераXXIII династија, 55
Старогрчка ера50 пред 1. олимпијада
Асирски календар3925
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1418
Берберски календар125
Будистички календар−281
Бурмански календар−1463
Византиски календар4683–4684
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1871 или 1811
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1872 или 1812
Коптски календар−1109 – −1108
Етиопски календар−833 – −832
Еврејски календар2935–2936
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−769 – −768
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2275–2276
Холоценски календар9175
Ирански календар1447 п.п. – 1446 п.п.
Исламски календар1491 п.х. – 1490 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1508
Мингуо-календар2737 пред Р. Кина
民前2737年
Нанакшахи−2293
Тајландски сончев календар−283 – −282
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−699 или −1080 или −1852
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−698 или −1079 или −1851

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4683 и 4684 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3925 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2935 и 2936 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 72 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 825 година се протега во 1811 и 1812, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1871 и 1872 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 282 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1490 и 1489 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...