< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

834 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 834. година пред новата ера, 834. од првиот милениум п.н.е., 34. од 9 век п.н.е. и петта од 830-тите п.н.е.

835 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар835 п.н.е.
DCCCXXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 46
Старогрчка ера59 пред 1. олимпијада
Асирски календар3916
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1427
Берберски календар116
Будистички календар−290
Бурмански календар−1472
Византиски календар4674–4675
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
1862 или 1802
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
1863 или 1803
Коптски календар−1118 – −1117
Етиопски календар−842 – −841
Еврејски календар2926–2927
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−778 – −777
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2266–2267
Холоценски календар9166
Ирански календар1456 п.п. – 1455 п.п.
Исламски календар1501 п.х. – 1500 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1499
Мингуо-календар2746 пред Р. Кина
民前2746年
Нанакшахи−2302
Тајландски сончев календар−292 – −291
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−708 или −1089 или −1861
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−707 или −1088 или −1860

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4674 и 4675 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3916 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2926 и 2927 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 81 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 834 година се протега во 1802 и 1803, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1862 и 1863 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 291 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1500 и 1499 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...