< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

865 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 865. година пред новата ера, 865. од првиот милениум п.н.е., 65. од 9 век п.н.е. и шеста од 860-тите п.н.е.

866 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар866 п.н.е.
DCCCLXV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 15
Старогрчка ера90 пред 1. олимпијада
Асирски календар3885
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1458
Берберски календар85
Будистички календар−321
Бурмански календар−1503
Византиски календар4643–4644
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1831 или 1771
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1832 или 1772
Коптски календар−1149 – −1148
Етиопски календар−873 – −872
Еврејски календар2895–2896
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−809 – −808
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2235–2236
Холоценски календар9135
Ирански календар1487 п.п. – 1486 п.п.
Исламски календар1533 п.х. – 1532 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1468
Мингуо-календар2777 пред Р. Кина
民前2777年
Нанакшахи−2333
Тајландски сончев календар−323 – −322
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−739 или −1120 или −1892
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−738 или −1119 или −1891

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4643 и 4644 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3885 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2895 и 2896 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 112 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 865 година се протега во 1771 и 1772, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1831 и 1832 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 322 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1532 и 1531 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...