< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

816 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 816. година пред новата ера, 816. од првиот милениум п.н.е., 16. од 9 век п.н.е. и седма од 810-тите п.н.е.

817 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар817 п.н.е.
DCCCXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 64
Старогрчка ера41 пред 1. олимпијада
Асирски календар3934
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1409
Берберски календар134
Будистички календар−272
Бурмански календар−1454
Византиски календар4692–4693
Кинески календар癸未(вод. коза)
1880 или 1820
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1881 или 1821
Коптски календар−1100 – −1099
Етиопски календар−824 – −823
Еврејски календар2944–2945
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−760 – −759
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2284–2285
Холоценски календар9184
Ирански календар1438 п.п. – 1437 п.п.
Исламски календар1482 п.х. – 1481 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1517
Мингуо-календар2728 пред Р. Кина
民前2728年
Нанакшахи−2284
Тајландски сончев календар−274 – −273
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−690 или −1071 или −1843
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−689 или −1070 или −1842

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4692 и 4693 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3934 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2944 и 2945 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 63 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 816 година се протега во 1820 и 1821, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1880 и 1881 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 273 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1481 и 1480 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...