< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

885 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 885. година пред новата ера, 885. од првиот милениум п.н.е., 85. од 9 век п.н.е. и шеста од 880-тите п.н.е.

886 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар886 п.н.е.
DCCCLXXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 58
Старогрчка ера110 пред 1. олимпијада
Асирски календар3865
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1478
Берберски календар65
Будистички календар−341
Бурмански календар−1523
Византиски календар4623–4624
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1811 или 1751
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1812 или 1752
Коптски календар−1169 – −1168
Етиопски календар−893 – −892
Еврејски календар2875–2876
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−829 – −828
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2215–2216
Холоценски календар9115
Ирански календар1507 п.п. – 1506 п.п.
Исламски календар1553 п.х. – 1552 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1448
Мингуо-календар2797 пред Р. Кина
民前2797年
Нанакшахи−2353
Тајландски сончев календар−343 – −342
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−759 или −1140 или −1912
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−758 или −1139 или −1911

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4623 и 4624 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3865 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2875 и 2876 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 132 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 885 година се протега во 1751 и 1752, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1811 и 1812 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 342 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1552 и 1551 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...