< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

864 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 864. година пред новата ера, 864. од првиот милениум п.н.е., 64. од 9 век п.н.е. и петта од 860-тите п.н.е.

865 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар865 п.н.е.
DCCCLXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 16
Старогрчка ера89 пред 1. олимпијада
Асирски календар3886
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1457
Берберски календар86
Будистички календар−320
Бурмански календар−1502
Византиски календар4644–4645
Кинески календар乙未(дрв. коза)
1832 или 1772
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
1833 или 1773
Коптски календар−1148 – −1147
Етиопски календар−872 – −871
Еврејски календар2896–2897
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−808 – −807
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2236–2237
Холоценски календар9136
Ирански календар1486 п.п. – 1485 п.п.
Исламски календар1532 п.х. – 1531 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1469
Мингуо-календар2776 пред Р. Кина
民前2776年
Нанакшахи−2332
Тајландски сончев календар−322 – −321
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−738 или −1119 или −1891
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−737 или −1118 или −1890

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4644 и 4645 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3886 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2896 и 2897 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 111 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 864 година се протега во 1772 и 1773, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1832 и 1833 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 321 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1531 и 1530 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...