< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

892 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 892. година пред новата ера, 892. од првиот милениум п.н.е., 92. од 9 век п.н.е. и трета од 890-тите п.н.е.

893 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар893 п.н.е.
DCCCXCII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 51
Старогрчка ера117 пред 1. олимпијада
Асирски календар3858
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1485
Берберски календар58
Будистички календар−348
Бурмански календар−1530
Византиски календар4616–4617
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
1804 или 1744
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
1805 или 1745
Коптски календар−1176 – −1175
Етиопски календар−900 – −899
Еврејски календар2868–2869
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−836 – −835
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2208–2209
Холоценски календар9108
Ирански календар1514 п.п. – 1513 п.п.
Исламски календар1561 п.х. – 1559 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1441
Мингуо-календар2804 пред Р. Кина
民前2804年
Нанакшахи−2360
Тајландски сончев календар−350 – −349
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−766 или −1147 или −1919
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−765 или −1146 или −1918

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4616 и 4617 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3858 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2868 и 2869 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 139 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 892 година се протега во 1744 и 1745, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1804 и 1805 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 349 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1560 и 1558 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...