< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

833 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 833. година пред новата ера, 833. од првиот милениум п.н.е., 33. од 9 век п.н.е. и четвртта од 830-тите п.н.е.

834 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар834 п.н.е.
DCCCXXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 47
Старогрчка ера58 пред 1. олимпијада
Асирски календар3917
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1426
Берберски календар117
Будистички календар−289
Бурмански календар−1471
Византиски календар4675–4676
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
1863 или 1803
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
1864 или 1804
Коптски календар−1117 – −1116
Етиопски календар−841 – −840
Еврејски календар2927–2928
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−777 – −776
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2267–2268
Холоценски календар9167
Ирански календар1455 п.п. – 1454 п.п.
Исламски календар1500 п.х. – 1499 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1500
Мингуо-календар2745 пред Р. Кина
民前2745年
Нанакшахи−2301
Тајландски сончев календар−291 – −290
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−707 или −1088 или −1860
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−706 или −1087 или −1859

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4675 и 4676 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3917 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2927 и 2928 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 80 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 833 година се протега во 1803 и 1804, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1863 и 1864 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 290 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1499 и 1498 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...