< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

856 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 856. година пред новата ера, 856. од првиот милениум п.н.е., 56. од 9 век п.н.е. и седма од 850-тите п.н.е.

857 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар857 п.н.е.
DCCCLVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 24
Старогрчка ера81 пред 1. олимпијада
Асирски календар3894
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1449
Берберски календар94
Будистички календар−312
Бурмански календар−1494
Византиски календар4652–4653
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
1840 или 1780
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
1841 или 1781
Коптски календар−1140 – −1139
Етиопски календар−864 – −863
Еврејски календар2904–2905
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−800 – −799
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2244–2245
Холоценски календар9144
Ирански календар1478 п.п. – 1477 п.п.
Исламски календар1523 п.х. – 1522 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1477
Мингуо-календар2768 пред Р. Кина
民前2768年
Нанакшахи−2324
Тајландски сончев календар−314 – −313
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−730 или −1111 или −1883
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−729 или −1110 или −1882

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4652 и 4653 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3894 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2904 и 2905 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 103 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 856 година се протега во 1780 и 1781, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1840 и 1841 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 313 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1522 и 1521 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...