Марк Гасол Саез (роден на 29 јануари 1985) — шпански професионален кошаркар кој настапува за Баскет Жирона во втората шпанска кошаркаска лига позната како Liga Española de Baloncesto или LEB Oro.Гасол е воедно и сопственик на клубот,тој го основал во 2014 година. Марк Гасол бил драфтуван како 48-ми пик на драфтот од страна на Лос Анџелес Лејкерс во 2007 година. во 2008 година бил тргуван во Мемфис Гризлис, каде што потпишал со тимот и останал со франшизата сè додека не бил трејдуван во Торонто во 2019 година. Тој е двократен член на Ол-Стар НБА тимот, трикратен НБА ол-стар и шампион во НБА. Во 2013 година, тој бил прогласен за одбранбен играч во НБА на годината.

Марк Гасол
Гасол со Гризлис во ноември 2013 година
Гасол со Гризлис во ноември 2013 година
Позицијацентар
Висина2,16 м
Тежина116 кг
ЛигаНБА
КлубТоронто Торонто Репторс
Број33
Роден29 јануари 1985(1985-01-29)(39 г.)
Барселона, Шпанија
НационалностШпанија Шпанија
Средно училиштеLausanne Collegiate School
(Мемфис, Тенеси)
Драфт2007 / Рунда: 2 / Пик: 48-ми overall
Избран од Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Проф. кариера2003–
Клубови
2003–2006Барселона
2006–2008Џирона
2008–2018Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис
2018–Торонто Торонто Репторс
Репрезентација
2006-Шпанија Шпанија