< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1498 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1498. година пред новата ера, 498. од вториот милениум п.н.е., 98. од 15 век п.н.е. и деветта од 1490-тите п.н.е.

1499 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1499 п.н.е.
MCDXCVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 51
Асирски календар3252
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2091
Берберски календар−548
Будистички календар−954
Бурмански календар−2136
Византиски календар4010–4011
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1198 или 1138
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1199 или 1139
Коптски календар−1782 – −1781
Етиопски календар−1506 – −1505
Еврејски календар2262–2263
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1442 – −1441
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1602–1603
Холоценски календар8502
Ирански календар2120 п.п. – 2119 п.п.
Исламски календар2185 п.х. – 2184 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар835
Мингуо-календар3410 пред Р. Кина
民前3410年
Нанакшахи−2966
Тајландски сончев календар−956 – −955
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1372 или −1753 или −2525
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−1371 или −1752 или −2524

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4010 и 4011 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3252 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2262 и 2263 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 745 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1498 година се протега во 1138 и 1139, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1198 и 1199 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 955 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2184 и 2183 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...