< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1444 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1444. година пред новата ера, 444. од вториот милениум п.н.е., 44. од 15 век п.н.е. и петта од 1440-тите п.н.е.

1445 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1445 п.н.е.
MCDXLIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 105
Асирски календар3306
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2037
Берберски календар−494
Будистички календар−900
Бурмански календар−2082
Византиски календар4064–4065
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1252 или 1192
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1253 или 1193
Коптски календар−1728 – −1727
Етиопски календар−1452 – −1451
Еврејски календар2316–2317
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1388 – −1387
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1656–1657
Холоценски календар8556
Ирански календар2066 п.п. – 2065 п.п.
Исламски календар2129 п.х. – 2128 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар889
Мингуо-календар3356 пред Р. Кина
民前3356年
Нанакшахи−2912
Тајландски сончев календар−902 – −901
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−1318 или −1699 или −2471
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−1317 или −1698 или −2470

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4064 и 4065 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3306 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2316 и 2317 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 691 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1444 година се протега во 1192 и 1193, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1252 и 1253 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 901 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2128 и 2127 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...