< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1413 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1413. година пред новата ера, 413. од вториот милениум п.н.е., 13. од 15 век п.н.е. и четвртта од 1410-тите п.н.е.

1414 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1414 п.н.е.
MCDXIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 136
Асирски календар3337
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2006
Берберски календар−463
Будистички календар−869
Бурмански календар−2051
Византиски календар4095–4096
Кинески календар丙戌(огн. куче)
1283 или 1223
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
1284 или 1224
Коптски календар−1697 – −1696
Етиопски календар−1421 – −1420
Еврејски календар2347–2348
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1357 – −1356
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1687–1688
Холоценски календар8587
Ирански календар2035 п.п. – 2034 п.п.
Исламски календар2097 п.х. – 2096 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар920
Мингуо-календар3325 пред Р. Кина
民前3325年
Нанакшахи−2881
Тајландски сончев календар−871 – −870
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−1287 или −1668 или −2440
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−1286 или −1667 или −2439

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4095 и 4096 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3337 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2347 и 2348 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 660 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1413 година се протега во 1223 и 1224, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1283 и 1284 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 870 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2096 и 2095 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...