< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1474 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1474. година пред новата ера, 474. од вториот милениум п.н.е., 74. од 15 век п.н.е. и петта од 1470-тите п.н.е.

1475 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1475 п.н.е.
MCDLXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 75
Асирски календар3276
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2067
Берберски календар−524
Будистички календар−930
Бурмански календар−2112
Византиски календар4034–4035
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
1222 или 1162
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
1223 или 1163
Коптски календар−1758 – −1757
Етиопски календар−1482 – −1481
Еврејски календар2286–2287
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1418 – −1417
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1626–1627
Холоценски календар8526
Ирански календар2096 п.п. – 2095 п.п.
Исламски календар2160 п.х. – 2159 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар859
Мингуо-календар3386 пред Р. Кина
民前3386年
Нанакшахи−2942
Тајландски сончев календар−932 – −931
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−1348 или −1729 или −2501
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−1347 или −1728 или −2500

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4034 и 4035 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3276 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2286 и 2287 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 721 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1474 година се протега во 1162 и 1163, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1222 и 1223 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 931 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2159 и 2158 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...