< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1440 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1440. година пред новата ера, 440. од вториот милениум п.н.е., 40. од 15 век п.н.е. и прва од 1440-тите п.н.е.

1441 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1441 п.н.е.
MCDXL п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 109
Асирски календар3310
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2033
Берберски календар−490
Будистички календар−896
Бурмански календар−2078
Византиски календар4068–4069
Кинески календар己未(зем. коза)
1256 или 1196
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1257 или 1197
Коптски календар−1724 – −1723
Етиопски календар−1448 – −1447
Еврејски календар2320–2321
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1384 – −1383
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1660–1661
Холоценски календар8560
Ирански календар2062 п.п. – 2061 п.п.
Исламски календар2125 п.х. – 2124 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар893
Мингуо-календар3352 пред Р. Кина
民前3352年
Нанакшахи−2908
Тајландски сончев календар−898 – −897
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−1314 или −1695 или −2467
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1313 или −1694 или −2466

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4068 и 4069 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3310 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2320 и 2321 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 687 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1440 година се протега во 1196 и 1197, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1256 и 1257 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 897 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2124 и 2123 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...