< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1406 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1406. година пред новата ера, 406. од вториот милениум п.н.е., 6. од 15 век п.н.е. и седма од 1400-тите п.н.е.

1407 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1407 п.н.е.
MCDVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 143
Асирски календар3344
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1999
Берберски календар−456
Будистички календар−862
Бурмански календар−2044
Византиски календар4102–4103
Кинески календар癸巳(вод. змија)
1290 или 1230
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
1291 или 1231
Коптски календар−1690 – −1689
Етиопски календар−1414 – −1413
Еврејски календар2354–2355
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1350 – −1349
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1694–1695
Холоценски календар8594
Ирански календар2028 п.п. – 2027 п.п.
Исламски календар2090 п.х. – 2089 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар927
Мингуо-календар3318 пред Р. Кина
民前3318年
Нанакшахи−2874
Тајландски сончев календар−864 – −863
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−1280 или −1661 или −2433
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−1279 или −1660 или −2432

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4102 и 4103 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3344 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2354 и 2355 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 653 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1406 година се протега во 1230 и 1231, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1290 и 1291 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 863 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2089 и 2088 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...