< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1480 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1480. година пред новата ера, 480. од вториот милениум п.н.е., 80. од 15 век п.н.е. и прва од 1480-тите п.н.е.

1481 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1481 п.н.е.
MCDLXXX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 69
Асирски календар3270
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2073
Берберски календар−530
Будистички календар−936
Бурмански календар−2118
Византиски календар4028–4029
Кинески календар己卯(зем. зајак)
1216 или 1156
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
1217 или 1157
Коптски календар−1764 – −1763
Етиопски календар−1488 – −1487
Еврејски календар2280–2281
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1424 – −1423
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1620–1621
Холоценски календар8520
Ирански календар2102 п.п. – 2101 п.п.
Исламски календар2167 п.х. – 2166 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар853
Мингуо-календар3392 пред Р. Кина
民前3392年
Нанакшахи−2948
Тајландски сончев календар−938 – −937
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1354 или −1735 или −2507
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−1353 или −1734 или −2506

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4028 и 4029 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3270 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2280 и 2281 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 727 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1480 година се протега во 1156 и 1157, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1216 и 1217 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 937 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2166 и 2165 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...