< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1458 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1458. година пред новата ера, 458. од вториот милениум п.н.е., 58. од 15 век п.н.е. и деветта од 1450-тите п.н.е.

1459 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1459 п.н.е.
MCDLVIII BC
Староегипетска ераXVIII династија, 91
Асирски календар3292
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2051
Берберски календар−508
Будистички календар−914
Бурмански календар−2096
Византиски календар4050–4051
Кинески календар辛丑(мет. вол)
1238 или 1178
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
1239 или 1179
Коптски календар−1742 – −1741
Етиопски календар−1466 – −1465
Еврејски календар2302–2303
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1402 – −1401
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1642–1643
Холоценски календар8542
Ирански календар2080 п.п. – 2079 п.п.
Исламски календар2144 п.х. – 2143 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар875
Мингуо-календар3370 пред Р. Кина
民前3370年
Нанакшахи−2926
Тајландски сончев календар−916 – −915
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−1332 или −1713 или −2485
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1331 или −1712 или −2484

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4050 и 4051 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3292 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2302 и 2303 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 705 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1458 година се протега во 1178 и 1179, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1238 и 1239 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 915 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2143 и 2142 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...