< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1469 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1469. година пред новата ера, 469. од вториот милениум п.н.е., 69. од 15 век п.н.е. и последна од 1460-тите п.н.е.

1470 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1470 п.н.е.
MCDLXIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 80
Асирски календар3281
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2062
Берберски календар−519
Будистички календар−925
Бурмански календар−2107
Византиски календар4039–4040
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1227 или 1167
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1228 или 1168
Коптски календар−1753 – −1752
Етиопски календар−1477 – −1476
Еврејски календар2291–2292
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1413 – −1412
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1631–1632
Холоценски календар8531
Ирански календар2091 п.п. – 2090 п.п.
Исламски календар2155 п.х. – 2154 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар864
Мингуо-календар3381 пред Р. Кина
民前3381年
Нанакшахи−2937
Тајландски сончев календар−927 – −926
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1343 или −1724 или −2496
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−1342 или −1723 или −2495

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4039 и 4040 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3281 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2291 и 2292 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 716 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1469 година се протега во 1167 и 1168, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1227 и 1228 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 926 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2154 и 2153 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...