< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1493 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1493. година пред новата ера, 493. од вториот милениум п.н.е., 93. од 15 век п.н.е. и четвртта од 1490-тите п.н.е.

1494 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1494 п.н.е.
MCDXCIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 56
Асирски календар3257
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2086
Берберски календар−543
Будистички календар−949
Бурмански календар−2131
Византиски календар4015–4016
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
1203 или 1143
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
1204 или 1144
Коптски календар−1777 – −1776
Етиопски календар−1501 – −1500
Еврејски календар2267–2268
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1437 – −1436
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1607–1608
Холоценски календар8507
Ирански календар2115 п.п. – 2114 п.п.
Исламски календар2180 п.х. – 2179 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар840
Мингуо-календар3405 пред Р. Кина
民前3405年
Нанакшахи−2961
Тајландски сончев календар−951 – −950
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−1367 или −1748 или −2520
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−1366 или −1747 или −2519

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4015 и 4016 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3257 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2267 и 2268 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 740 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1493 година се протега во 1143 и 1144, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1203 и 1204 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 950 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2179 и 2178 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...