< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1441 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1441. година пред новата ера, 441. од вториот милениум п.н.е., 41. од 15 век п.н.е. и втора од 1440-тите п.н.е.

1442 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1442 п.н.е.
MCDXLI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 108
Асирски календар3309
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2034
Берберски календар−491
Будистички календар−897
Бурмански календар−2079
Византиски календар4067–4068
Кинески календар戊午(зем. коњ)
1255 или 1195
    — до —
己未年 (зем. коза)
1256 или 1196
Коптски календар−1725 – −1724
Етиопски календар−1449 – −1448
Еврејски календар2319–2320
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1385 – −1384
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1659–1660
Холоценски календар8559
Ирански календар2063 п.п. – 2062 п.п.
Исламски календар2126 п.х. – 2125 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар892
Мингуо-календар3353 пред Р. Кина
民前3353年
Нанакшахи−2909
Тајландски сончев календар−899 – −898
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−1315 или −1696 или −2468
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−1314 или −1695 или −2467

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4067 и 4068 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3309 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2319 и 2320 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 688 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1441 година се протега во 1195 и 1196, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1255 и 1256 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 898 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2125 и 2124 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...