< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1445 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1445. година пред новата ера, 445. од вториот милениум п.н.е., 45. од 15 век п.н.е. и шеста од 1440-тите п.н.е.

1446 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1446 п.н.е.
MCDXLV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 104
Асирски календар3305
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2038
Берберски календар−495
Будистички календар−901
Бурмански календар−2083
Византиски календар4063–4064
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
1251 или 1191
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
1252 или 1192
Коптски календар−1729 – −1728
Етиопски календар−1453 – −1452
Еврејски календар2315–2316
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1389 – −1388
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1655–1656
Холоценски календар8555
Ирански календар2067 п.п. – 2066 п.п.
Исламски календар2130 п.х. – 2129 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар888
Мингуо-календар3357 пред Р. Кина
民前3357年
Нанакшахи−2913
Тајландски сончев календар−903 – −902
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−1319 или −1700 или −2472
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−1318 или −1699 или −2471

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4063 и 4064 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3305 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2315 и 2316 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 692 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1445 година се протега во 1191 и 1192, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1251 и 1252 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 902 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2129 и 2128 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...