< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1465 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1465. година пред новата ера, 465. од вториот милениум п.н.е., 65. од 15 век п.н.е. и шеста од 1460-тите п.н.е.

1466 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1466 п.н.е.
MCDLXV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 84
Асирски календар3285
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2058
Берберски календар−515
Будистички календар−921
Бурмански календар−2103
Византиски календар4043–4044
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1231 или 1171
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1232 или 1172
Коптски календар−1749 – −1748
Етиопски календар−1473 – −1472
Еврејски календар2295–2296
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1409 – −1408
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1635–1636
Холоценски календар8535
Ирански календар2087 п.п. – 2086 п.п.
Исламски календар2151 п.х. – 2150 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар868
Мингуо-календар3377 пред Р. Кина
民前3377年
Нанакшахи−2933
Тајландски сончев календар−923 – −922
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−1339 или −1720 или −2492
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−1338 или −1719 или −2491

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4043 и 4044 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3285 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2295 и 2296 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 712 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1465 година се протега во 1171 и 1172, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1231 и 1232 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 922 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2150 и 2149 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...