< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1481 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1481. година пред новата ера, 481. од вториот милениум п.н.е., 81. од 15 век п.н.е. и втора од 1480-тите п.н.е.

1482 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1482 п.н.е.
MCDLXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 68
Асирски календар3269
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2074
Берберски календар−531
Будистички календар−937
Бурмански календар−2119
Византиски календар4027–4028
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1215 или 1155
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1216 или 1156
Коптски календар−1765 – −1764
Етиопски календар−1489 – −1488
Еврејски календар2279–2280
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1425 – −1424
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1619–1620
Холоценски календар8519
Ирански календар2103 п.п. – 2102 п.п.
Исламски календар2168 п.х. – 2167 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар852
Мингуо-календар3393 пред Р. Кина
民前3393年
Нанакшахи−2949
Тајландски сончев календар−939 – −938
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1355 или −1736 или −2508
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1354 или −1735 или −2507

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4027 и 4028 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3269 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2279 и 2280 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 728 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1481 година се протега во 1155 и 1156, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1215 и 1216 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 938 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2167 и 2166 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...