< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1479 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1479. година пред новата ера, 479. од вториот милениум п.н.е., 79. од 15 век п.н.е. и последна од 1470-тите п.н.е.

1480 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1480 п.н.е.
MCDLXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 70
Асирски календар3271
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2072
Берберски календар−529
Будистички календар−935
Бурмански календар−2117
Византиски календар4029–4030
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
1217 или 1157
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
1218 или 1158
Коптски календар−1763 – −1762
Етиопски календар−1487 – −1486
Еврејски календар2281–2282
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1423 – −1422
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1621–1622
Холоценски календар8521
Ирански календар2101 п.п. – 2100 п.п.
Исламски календар2166 п.х. – 2164 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар854
Мингуо-календар3391 пред Р. Кина
民前3391年
Нанакшахи−2947
Тајландски сончев календар−937 – −936
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−1353 или −1734 или −2506
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−1352 или −1733 или −2505

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4029 и 4030 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3271 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2281 и 2282 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 726 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1479 година се протега во 1157 и 1158, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1217 и 1218 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 936 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2165 и 2163 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...