< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1447 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1447. година пред новата ера, 447. од вториот милениум п.н.е., 47. од 15 век п.н.е. и осма од 1440-тите п.н.е.

1448 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1448 п.н.е.
MCDXLVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 102
Асирски календар3303
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2040
Берберски календар−497
Будистички календар−903
Бурмански календар−2085
Византиски календар4061–4062
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1249 или 1189
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1250 или 1190
Коптски календар−1731 – −1730
Етиопски календар−1455 – −1454
Еврејски календар2313–2314
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1391 – −1390
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1653–1654
Холоценски календар8553
Ирански календар2069 п.п. – 2068 п.п.
Исламски календар2133 п.х. – 2132 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар886
Мингуо-календар3359 пред Р. Кина
民前3359年
Нанакшахи−2915
Тајландски сончев календар−905 – −904
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1321 или −1702 или −2474
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−1320 или −1701 или −2473

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4061 и 4062 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3303 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2313 и 2314 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 694 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1447 година се протега во 1189 и 1190, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1249 и 1250 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 904 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2132 и 2131 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...