< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1402 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1402. година пред новата ера, 402. од вториот милениум п.н.е., 2. од 15 век п.н.е. и трета од 1400-тите п.н.е.

1403 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1403 п.н.е.
MCDII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 147
Асирски календар3348
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1995
Берберски календар−452
Будистички календар−858
Бурмански календар−2040
Византиски календар4106–4107
Кинески календар丁酉(огн. петел)
1294 или 1234
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
1295 или 1235
Коптски календар−1686 – −1685
Етиопски календар−1410 – −1409
Еврејски календар2358–2359
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1346 – −1345
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1698–1699
Холоценски календар8598
Ирански календар2024 п.п. – 2023 п.п.
Исламски календар2086 п.х. – 2085 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар931
Мингуо-календар3314 пред Р. Кина
民前3314年
Нанакшахи−2870
Тајландски сончев календар−860 – −859
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−1276 или −1657 или −2429
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−1275 или −1656 или −2428

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4106 и 4107 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3348 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2358 и 2359 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 649 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1402 година се протега во 1234 и 1235, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1294 и 1295 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 859 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2085 и 2084 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...